2. világháború: Pokol a tenger alatt

(sorozat)
Dokument / Történelmi
Kanada, 2016, 12x42 perc

Tartalmak(1)

A technológia viharos fejlődése eredményeként a 2. világháború idejére a levegő, a szárazföld és a vízfelszín után immár az óceánok mélye is véres csatamezővé vált. Vajon milyen taktikai és technológiai újítások álltak egy-egy győztes csata mögött? Kik voltak a tenger alatti hadviselés legnagyobb lángelméi? És miféle pokol vált azokra a tengerészekre, akiknek a hajóját vagy tengeralattjáróját találat érte? A sorozat archív felvételek, drámai jelenetrekonstrukciók és izgalmas szakértői magyarázatok segítségével a 2. világháború egyik legendás hadszínterére kalauzolja a nézőt…

1.évad:
Amerika visszavág: 
1943. január: Több mint egy évvel az után, hogy Pearl Harbor súlyos károkat okozott az USA felszíni flottájában, az amerikai tengeralattjárók megpróbálnak visszavágni és ellenőrzésük alá vonni a dél-csendes-óceáni vizeket. Az egyik legelszántabb kapitány a USS Wahoo-t irányító Dudley "Mush" Morton, aki a fejébe veszi, hogy nem egyetlen japán hajót, de egy egész konvojt küld a hullámsírba. Ha merész terve sikerrel jár, Morton a legsikeresebb amerikai tengeralattjáró-kapitányok közé emelkedhet…
Végzetes őrjárat: 1943. december: Mentora és barátja, Dudley Morton halála után Richard O'Kane bosszúvágytól fűtve vág neki a Csendes-óceánnak a USS Tang fedélzetén. Az első négy őrjárat kitűnően sikerül, a USS Tang ellenséges hajók tucatjait süllyeszti el, O'Kane-nek rangos kitüntetést hozva. Az utolsó bevetés azonban végzetesnek bizonyul: a Formosa-szorosban egy eltévedt saját torpedó végzetes sérülést okoz a hajótestben, s ezzel kezdetét veszi a legénység elkeseredett élet-halál harca a megmenekülésért…
Túlélni Borneót: 1944. június: Hat szövetséges kommandós élete veszélybe kerül, amikor japán kereskedőhajók után kémkednek, és az ellenség felfedezi őket. Az esőerdővel borított borneói partokon, mélyen a japán területen belül, egyetlen esélyük van a túlélésre: ha a közelben tartózkodó USS Harder – egy Gato-osztályú tengeralattjáró – értük megy, és több tucat japán hadihajó szorításában kimenti őket…
A farkasfalka: Az U-99 az egyik legsikeresebb német tengeralattjáró volt, mely 1940 áprilisa és 1941 márciusa között – Otto Kretschmer parancsnoksága alatt – közel negyven szövetséges hajót süllyesztett el. A meghökkentően magas szám hallatán joggal tehetjük fel a kérdést: Mi volt az U-99 sikereinek a titka? És úgy általában a német tengeralattjárók sikereinek a titka? Nos, a hadtörténészek szerint a válasz egyszerű: az, hogy a farkasokról példát véve falkában támadtak.
A Dobpergés-hadművelet: 1941. december: Kihasználva a Pearl Harbor utáni káoszt, Karl Dönitz, a német haditengerészet főparancsnoka öt tengeralattjárót küld az USA keleti partjai elé az amerikai hajóforgalom megzavarása érdekében. A legveszélyesebb feladatot a falka vezetője, Reinhard Hardegen kapja, akinek egyenesen New York kikötőjéig kell merészkednie. A film a híres Paukenschlag (Dobpergés hadművelet) legizgalmasabb mozzanatait mutatja meg a nézőknek…
A nagy atlanti konvojcsata: 1943. március: Két szövetséges hajókonvoj indul Észak-Amerikából Nagy-Britannia felé. A HX 229 és az SC 12 konvoj közel száz járműve élelmet és egyéb létfontosságú cikkeket szállít az Európában harcoló szövetséges csapatoknak. Az Atlanti-óceán közepén azonban német tengeralattjárók az útjukat állják, és ezzel – egy tomboló atlanti vihar közepette – megkezdődik a 2. világháború legnagyobb konvojcsatája…

2.évad:
Kiszolgáltatva: 
A USS Silversides legénysége számára 1942. december 22. alighanem örökre emlékezetes nap maradt: Nem elég, hogy egy japán romboló észrevette őket, és mindent elkövetett az elpusztításukra, a személyzet egyik tagján életmentő vakbélműtétet kellett végrehajtani primitív konyhai eszközökkel.
A japán portya: 1945. június: Eugene Fluckey alezredes fogadást köt a legénység egyik tagjával, hogy legalább 15 ellenséges hajót el fognak süllyeszteni missziójuk során. Sőt, parancsnok még ennél is tovább megy: elhatározza, hogy szárazföldi célpontokat, például vasúti szerelvényeket is elpusztít a japán partok mentén…
Hajsza a végsőkig: 1944. január. Egy német tengeralattjárónak a csodával határos módon sikerül elmenekülnie az őt üldöző hajók és repülőgépek elől. Tíz héttel később az Ace Werner Henke által irányított U-515 összetalálkozik egy, a szövetséges konvojokat védő hadihajó-rajjal, melyet Daniel Gallery vezet. Az ütközet elől ezúttal nem tud kitérni Henke…
Megállítani Rommelt: 1941. szeptember. A Malcolm Wanklyn őrnagy vezette HMS Upholder három másik brit tengeralattjáróval együtt olasz hajókra vadászik, melyek Rommel csapatai számára szállítanak utánpótlást. Az HMS Upholder és az HMS Unbeaten azonban véletlenül egymást veszik célba, veszélybe sodorva számos angol tengerészgyalogos életét és az egész akció sikerét.
Ütközet az Északi-tengeren: 1945. február: A James Launders hadnagy vezette HMS Venturer a norvég partok előtt üldözőbe vesz egy német tengeralattjárót. Az U-864 épp titkos küldetésben jár, náci „csodafegyvereket” szállít Japánba. Az eredmény a 2. világháború egyik legemlékezetesebb tengeralattjáró-csatája.
Krízis Kubánál: 1962. október: Négy szovjet tengeralattjáró egy titkos misszió keretében Kuba felé tart. A „kubai rakétaválság” néven ismert katonapolitikai konfliktus súlyosságát jól jelzi, hogy a torpedóik nukleáris robbanófejekkel vannak szerelve. Az USA időközben zárlat alá veszi a szigetet, ami tovább növeli a feszültséget – így amikor a B-59 nevű tengeralattjárót felfedezik az amerikai hadihajók és vízibombákat indítanak feléje, kis híján atomháború tör ki a nagyhatalmak között. (National Geographic)

(több)